farhang

فرهنگ و اثرات آن بر جامعه

۵ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

بدبوترین موجودات

عصردنا: برخی از حیوانات و گیاهان قادرند بوی بسیار بدی را از خود تولید کنند. البته این عمل خود سلاح دفاعی بسیار هوشمندانه‌ای است که آن را زنده نگه می‌دارد. 
 
کافی است به یک راسو کمی نزدیک شوید تا بفهمید بوی بد یعنی چه! به محض اینکه شما به او نزدیک شوید ترکیبی از «تیول گوگردی» را به سمتتان افشانه خواهد کرد. تیول گوگرد همان ترکیبی است که در پیاز خام وجود دارد و باعث جاری شدن اشک از چشمانتان می‌شود. 
 
اما افشانه‌ی راسو فقط بوی بد نمی‌دهد، بلکه تیول گوگردی شش‌ها را مسدود کرده و باعث نابینایی موقت می‌شود. این زمان فرصت کافی برای فرار راسو را فراهم می‌کند. این بوی بد توسط غدد مقعدی در انتهای دم راسو تولید شده و توسط آن‌ها نیز با شتاب افشانه می‌شود. ماهیچه‌های پشتی راسو آن‌قدر قوی است که به راسو اجازه می‌دهد افشانه بد بو را تا فاصله دو متری به سمت هدفش پرتاب کند. راسو جانور چابکی نیست و اگر این ترفند دفاعی را نداشت به راحتی تسلیم شکارچی خود می‌شد. 
 
بدبوترین موجودات جهان

هدهد آفریقایی (Green Wood hoopoe) نیز یکی دیگر از جانوران بدبو است. این پرنده بومی آفریقا است و زمانی که تهدیدی حس می‌کند دم خود را به سمت آن کرده و یک بوى‌ زننده‌ و قوی را به سمت آن نشانه می‌رود. ماده شیمیایی این بو شبیه ترکیبات موجود در تخم‌مرغ گندیده است. زمانی که از نزدیک به این پرنده حمله می‌شود او قادر است فضولات روان خود را نیز به سمت شکارچی نشانه رود. خویشاوند نزدیک این پرنده «هدهد اوراسیایی» است که می‌تواند فضولات روان خود را تا 60 سانتی‌متر به سمت دشمن پرتاب کند. 
 
بدبوترین موجودات جهان

مرغ باران بد بو یا همان «فولمار» پرنده‌ای سفید و خاکستری بوده که به خانواده پرندگان آلباتروس نزدیک است. فولمار نیز به اندازه هدهد جنگلی آفریقایی چندش‌آور است. فولمارها همه‌چیزخوار هستند و از ماهی گرفته تا زباله را در تغذیه خود جای می‌دهند. به همین دلیل است که سلاحی قدرتمند دارند. 

بدبوترین موجودات جهان 
Fulmar
 
زمانی که این پرندگان احساس خطر می‌کنند «روغن معده» مخصوص خود را بالا می‌آورند و به سمت دشمن پرتاب می‌کنند. فولمارهای بالغ به راحتی می‌توانند روغن معده خود را به سمت مهاجم مانند آب دهان پرت کنند. البته تنها خاصیت بوی بد پرندگان حفظ جان آن‌ها نیست. در مطالعه‌ای نیز نشان داده شد که این بوی بد در واقع می‌تواند پوست و پر پرندگان را عاری از انگل و میکروب حفظ کند. 
 
حیوانات کوچک نیز موفق شده‌اند که این استراتژی دفاعی را در فرآیند فرگشت به دست آورند. نوعی هزارپا وجود دارد که هنگام خطر خود را خم می‌کند و یک مایع بدبو به سمت شکارچی پرتاب می‌کند. این مایع سمی هم هست. نوعی سوسک بمباردیه یا بمب‌افکن‌ وجود دارد که افشانه شیمیایی داغی را از خود ساطع می‌کنند. دمای این افشانه تا 100 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. این افشانه دفاعی جان حشرات کوچک را می‌گیرد و حتی برای انسان نیز دردآور است. 
 
بدبوترین موجودات جهان 
Bombardier Beetle

یکی از بامزه‌ترین جانوران طبیعت حیوان تنبل (sloth) است. در طول فصول گرم، موی تنبل قهوه‌ای و در فصول بارانی نیز موی آن کمی سبزرنگ است و دلیلش نیز این است که نوعی جلبک بر روی موهایش رشد می‌کند. شهرت این جانور به این است که اصلا فعالیتی ندارند! البته این جلبک‌ها به او کمک می‌کنند تا استتار کنند، اما جالب است بدانید که  نوعی سوسک در موهای آرنج و پشت زانویش زندگی می‌کنند. همچنین نوعی حشرات موذی وجود دارد که در موهای او پنهان می‌شود. جلبک نیز از ترشحات پوستی او تغذیه می‌کند. 
 
برخی از حیوانات به صورت تصادفی صاحب استراتژی دفاعی بوی بد شده‌اند که یکی از آن‌ها تنبل است. نوعی تنبل وجود دارد که بیش از 120 حشره موذی بر روی بدنش زندگی می‌کنند و به همین خاطر است که بوی بسیار بدی می‌دهند. 
 
بدبوترین موجودات جهان
تنبل (sloth)

رافلزیا گیاهی است که بوی گوشت گندیده یا مدفوع اطراف خود را تقلید می‌کند تا حشرات را به خود جذب کند. بنابراین می‌توان گفت که استراتژی تولید بوی بد همیشه هم دفاعی نیست! این گیاه در جنوب شرقی آسیا یافت شده و به گروهی از گیاهان انگلی به نام «گل‌های مردگان» متعلق هستند. تنها زمان شکوفه زدن می‌توان این گیاه را شناسایی کرد، زیرا به بزرگ‌ترین گل تکی جهان تبدیل می‌شود. 
 
بدبوترین موجودات جهان
Rafflesia 

گل بدبوی «تایتان اروم» یکی از بزرگترین گیاهان دنیا است. این گیاه به ندرت شکوفه می‌دهد اما زمانی که شکوفه دهد بوی بسیار بدی شبیه بوی ماهی گندیده را از خود تولید می‌کند. هم گیاه تایتان اروم و هم رافلزیا بوی ماهی گندیده و فاسد شده را می‌دهند، در حالی که چندان هم نزدیک نیستند. حشرات به دنبال بوی ماهی بر روی این دو گیاه می‌نشینند ولی در عوض به جای گوشت ماهی خود طعمه این گیاهان می‌شوند. 

بدبوترین موجودات جهان
Titan Arum
موافقین ۱ مخالفین ۰

عصبانیت اسب آبی


عصردنا: کروکدیل غول‌پیکر یک گورخر را شکار کرده و حالا در حال برگشت به محل زندگی‌اش است. این کروکدیل سر گورخر را بین آرواره‌های پولادین خود نگه داشته و در این بین اسب آبی مادر از راه می‌رسد. 
 
به گزارش فرادید به نقل از میرر، در پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی اتفاقات بسیار جالبی رخ می‌دهد، اما این اتفاق در نوع خود جالب است. کروکدیل آن‌قدر غول‌پیکر است که نزدیک شدن به آن برای هر حیوانی به منزله مرگ است ولی اسب آبی شجاع به دنبال شکار کروکدیل است. 
 
شیرها شاید شجاعت درگیری با کروکدیل‌ها را داشته باشند اما اسب آبی عظیم‌الجثه می‌خواهد نشان دهد که چیزی از شیرها کم ندارد. اسب آبی مادر دید که کروکدیل غول‌پیکر نزدیک فرزندش می‌شود، بنابراین تصمیم گرفت تا مادرانه برای فرزندش بجنگد. آرواره اسب آبی بسیار قدرتمند است و سعی کرد تا کروکدیل را با آن گاز بگیرد اما شلیک آرواره‌اش تنها چند سانتی‌متر خطا رفت. پس از کمی درگیری کروکدیل مسیر خود را تغییر داد و پیش چند کروکدیل دیگر بازگشت. البته شاید دلیلش این بوده که کروکدیل گرسنه نبوده است. زمانی که کروکدیل با شکار خود پیش دوستانش رفت، آن‌ها نیز به گورخر امان ندانند و دلی از عزا درآوردند. 
 
عکاس حیات وحش «رِناتا اِوالد» تصاویری بی‌نظیر از این اتفاق را ثبت کرده است. او زمانی کروکدیل را دید که سر گورخر را حمل می‌کرد و فکر می‌کرد که قرار است کروکدیل پیش لاشه گورخر برود، اما اتفاقات بعد از آن رناتا را کامل شگفت‌زده کرد. 
 
رناتا می‌گوید: «اسب آبی آن‌قدر عصبانی بود که من فکر کردم الآن کروکدیل را به دو نیم تقسیم خواهد کرد. اما کروکدیل خیلی چابک بود و سریع واکنش نشان داد و تصمیم گرفت سریع‌تر برود. نزدیک بود اسب آبی گردن کروکدیل را گاز بگیرد و آن را شکار کند.»

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگتر بر روی آن‌ها کلیک کنید

موافقین ۰ مخالفین ۰

حیوانات عجیب در دنیا

کرم روبانی 
مردی در پنگهو تایوان مشغول ماهیگیری بود که به ناگهان با این کرم ژله‌ای سبزرنگ با نام کرم روبانی یا «نِمرتئا» مواجه شد. این کرم یک خرطوم برای مکیدن حشره دارد (رنگ سبز در تصویر پایین) که هنگام شکار آن را خارج می‌کند. از خرطوم کرم روبانی یک ماده مخاطی مانند ترشح می‌شود که برای بی‌حس کردن شکارش استفاده می‌شود. این موجود اغلب در زیر آب زندگی می‌کند و اما به شدت چندش‌آور است. اما کجا می‌توان این کرم را دید؟ تقریبا در تمام مناطق‌ حاره‌ای (تایوان یا هرجای دیگر) می‌توان کرم‌های ربانی را ملاقات کرد. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

تارسیر غربی 
تارسیر نوعی میمون‌ شبگرد هندى‌ است. چشم این حیوان به اندازه مغزش است. تارسیر غربی شبیه شخصیتی خیالی خلق شده گالوم توسط جی. آر. آر. تالکین است. توانایی دید در شب این حیوان بدون شک بالاترین در میان جانوران است. تارسیر غربی از انگشتان پنجه مانند و پاهای پشتی قدرتمند خود استفاده می‌کند تا بین درختان بپرد. شکار مورد علاقه او نیز حشره و بی‌مهره‌های کوچک است. کجا می‌توان این تارسیر غربی را پیدا کرد؟ خانه اصلی تارسیر در بورنئو و بخش‌هایی از سوماترا است و علاوه بر این دو در فیلیپین هم دیده می‌شود. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

گرزه‌ماهی اسلوان 
این ماهی در عمق 1000 تا 2000 متری اقیانوس زندگی می‌کند. دندان‌های او آن‌قدر بزرگ است که از دهانش بیرون زده و با چشمان وحشتناکش ترس را بر بدن شکار خود می‌اندازد. این گرزه‌ماهی از لومینانس (شب‌تاب)‌ زیستى‌ استفاده می‌کند تا شکار را به سمت خود بکشاند، انگار که یک فانوس کوچک از پشتش آویزان است و ماهی‌های کوچک‌تر می‌خواهند راه را در تاریکی مطلق اعماق دریا بیابند. کجا می‌توان گرزه‌ماهی را پیدا کرد؟ احتمال اینکه یک گرزه‌ماهی زنده را ببینید نزدیک به صفر است، اما می‌توان در «جشنواره سالیانه دریا» در ایسلند چند مورد آن را مشاهده نمود. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

یوآکاری گر 
 مردم آمریکای جنوبی به این جانور میمون انگلیسی می‌گویند و ریشه آن در اولین بریتانیایی بود که بر اثر تماس ‌با آفتاب‌ مبتلا به ‌تورم ‌پوستى‌ شده بود. شاید این مسئله کمی خیالی باشد. این جانور در فصل‌های بارانی به بالای درخت‌های آمازون می‌رود و در فصل‌های خشک نیز برای غذا و علوفه نزدیک زمین زندگی می‌کند. در جنگل‌های انبوه برزیل، پرو و کلمبیا می‌توان یوآکاری گر را از نزدیک ملاقات کرد. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟
 
ماتا ماتا 
لاک‌پشت ماتا ماتا معمولا در اطراف آب شیرین زندگی می‌کند و ظاهرش شبیه برگ‌های افتاده روی زمین است. دماغ ماتا ماتا مانند یک لوله‌ تنفسی است و با دهانش ماهی‌های اطراف را به داخل می‌مکد. وزن ماتا ماتای بالغ تا 15 کیلوگرم هم می‌رسد. بهترین جایی که می‌توان ماتا ماتا را مشاهده کرد آمریکایی جنوبی و کنار آب‌های راکد است. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

سوسک صحرای نامیب 
این سوسک در صحرای بایر نامیب زندگی می‌کند برای نوشیدن آب روش بسیار جالبی دارد. این سوسک پاهای خود را روی هوا معلق نگه می‌دارد تا مه نشسته بر روی آن در اثر تابش خورشید آب شوند، سپس آن قطرات آب را می‌نوشد. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

تیغ پشت نواری دشت 
تیغ‌های این نوع جوجه‌تیغی دراز و تیز است و شکارچیانش تقریبا جرات نزدیک شدن به او را ندارند. زمانی که شکارچیان به این تیغ پشت حمله می‌کنند او تیغ‌های خود را سیخ می‌کند به سمتشان نشانه می‌رود؛ هدف پنجه یا بینی دشمن است. خوراک اصلی تیغ پشت 200 گرمی نیز کرم خالی یا حشرات است. در شمال و شرق ماداگاسکار می‌توان «تیغ پشت نواری دشت» را مشاهده کرد.

عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

 
سمندر مکزیکی 
سمندر مکزیکی یا اکسولوتل توانایی شگفتی در زمینه بازسازی اندام‌ها بریده شده، بخش‌هایی از مغز و نخاع‌ شوکى‌ خود دارد. اغلب این سمندر مکزیکی را یک ماهی در نظر می‌گیرند در حالی که یک دوزیست است. سمندر مکزیکی با خطر انقراض روبه‌رو است در حال حاضر تنها می‌توان آن را در دریاچه خوچیمیلکو مکزیکوسیتی یافت. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

میمون دماغ دراز 
میمون دماغ دراز یا میمون پوزه‌دراز بر روی درختان زندگی می‌کند و بومی جنوب شرق آسیا و جزیره بورنئو است. این گونه به واسطه بینی بزرگش به راحتی قابل تشخیص است. وزن میمون دماغ دراز بالغ به 23 کیلوگرم می‌رسد و تنها از میوه‌های نارس تغذیه می‌کند. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

لارو شاپرک 
آیا ظاهر این حیوان حال شما را به هم می‌زند؟ هدف هم همین است. زمانی که چهره این موجود به این شکل درمی‌آید یعنی اینکه حالت دفاعی به خود گرفته تا بتواند شکارچیانش را از خود دور کند. البته اگر شکارچی کمی پافشاری کند ممکن است اتفاق بدی برایش رخ دهد، زیرا این موجود قادر است اسید فرمیک‌ یا همان جوهر مورچه‌ از خود ترشح کند. این موجود را می‌توان در آسیا و اروپا پیدا کرد. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

پولک‌پوست زمینی 
این موجود تنها موجود پولک‌داری است که خون گرم است. بدن فولادی این جانور بسیار مقاوم است. در مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا یا همان «آفریقای سیاه» می‌توان این موجود را یافت اما از آنجایی که با خطر انقراض مواجه هست شاید شما نتوانید به راحتی آن را ببینید. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟

لک‌لک نیل 
لک‌لک نیل (شوبیل) یکی از پرنده‌های بزرگ آفریقا است. نوک آن 10 سانتی‌متر عرض و 23 سانتی‌متر طول دارد. همچنین پاهای این جانور نیز بسیار بزرگ است به شکلی که درازای انگشت میانی پای او به 16.8 تا 18.5 سانتی‌متر می‌رسد. خانه این پرنده زامبیا است. 
 
عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا یافت می‌شوند؟
موافقین ۱ مخالفین ۰

غروب آفتاب در مناطق مختلف

تماشای غروب آفتاب یکی از صحنه های زیبا و جذاب طبیعت است. نمای دلربای تکه آتشی در آسمان، سایه های مختلفی از رنگ ها قرمز و همچنین اشکال گوناگونی که ابرها در آسمان ایجاد می کنند، حس بی نظیری در هر فرد ایجاد می کند. در دنیای عکاسی هم غروب آفتاب از پرطرفدارترین جاذبه های عکاسی است، در ادامه، 20 نمونه از زیباترین و دل انگیزترین لحظه های غروب در نقاط مختلف دنیا را خواهید دید.

کانال آمستردام

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

کوه Haleakala، هاوایی

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

Grundarfjordur، ایسلند

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

اسکله سانتا مونیکا، کالیفرنیا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

تاج محل، هند

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

بارسلونا، اسپانیا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

دریاچه انسی، کوه های آلپ فرانسه

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

آیرز راک، استرالیا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

فلوریدا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

بیابان صحرا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

مناطق مرتفع اسکاتلند

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

Puglia، ایتالیا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

اهرام بزرگ مصر

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

Matterhorn، سوییس

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

مالدیو

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

سنتورینی، یونان

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

کوه Bromo، اندونزی

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

Angkor Wat, کامبوج

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

گراند کانیون، آریزونا ایالات متحده آمریکا

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

استون هنج، انگلستان

 تصاویری شگفت انگیز و زیبا از غروب آفتاب در مناطق مختلف جهان

اخبار مرتبط
موافقین ۰ مخالفین ۰

سیاهپوست ترین نوزاد قرن

این عکس در شبکه های اجتماعی با این توضیحات منتشر شده است: سیاه ترین نوزادی ک در قرن ۲۱ متولد شد. نژاد پدر و مادر وی افریقای جنوبی است و نوزاد به هیچ گونه بیماری خاصی مبتلا نیست و کاملا سالم است.

هنوز درست یا نادرست بودن این تصویر و توضیحات از منابع معتبر اعلام نشده است!

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
موافقین ۰ مخالفین ۰